W dzisiejszych czasach coraz trudniejszym zadaniem okazuje się kupienie naturalnego miodu. Dzieje się tak, ponieważ nawet w pasiekach pszczelarze coraz częściej mieszają miód naturalny ze sztucznym. Istnieje jednak kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że decydujemy się na całkowicie naturalny produkt. Co trzeba wiedzieć na ten temat i dlaczego warto kupować wyłącznie miód naturalny?
Uważne czytanie etykiet
Jeszcze przed zakupem miodu można sporo wywnioskować z informacji znajdujących się na jego etykiecie. Szacuje się, że miód jest jednym z najczęściej podrabianych produktów spożywczych, ale uważny klient może uniknąć oszustwa w tym zakresie. Jeśli w składzie znajduje się mieszanka miodów z krajów europejskich i nie tylko, istnieje spora szansa, że mamy do czynienia z miodem o zaniżonych właściwościach. Dzieje się tak, ponieważ w niektórych krajach azjatyckich, a to właśnie z Chin często pochodzą niektóre z tych miodów, receptura wymaga przelewania miodu do słoików w wysokiej temperaturze. Ta zaś znacząco obniża cenne właściwości prozdrowotne miodu, czyniąc go tylko słodkim produktem spożywczym.
Krystalizacja
Proces krystalizacji to kolejny czynnik, który sporo mówi nam o naturalności miodu, choć nie pozwala na szybką weryfikację. W przypadku niektórych miodów proces ten przebiega na przestrzeni miesięcy, zaś miód kremowany nie ulega krystalizacji w ogóle. Jeśli jednak kupujemy miód w postaci płynnej, a po jakimś czasie powstaje w nim coraz więcej kryształków, możemy mieć pewność, że miód jest naturalny. Wówczas warto wpisać sklep, w którym został zakupiony, na listę zaufanych i sprawdzonych. Najszybciej krystalizują się miody z wysoką zawartością glukozy, do których należy na przykład miód rzepakowy. Z kolei miód akacjowy, który zawiera więcej fruktozy niż glukozy, krystalizuje się najdłużej. W przypadku sztucznego miodu, w którym główne składniki stanowią woda i biały cukier, miód nie jest w stanie się skrystalizować.
Jak smakuje prawdziwy miód i jaką ma konsystencję?
Smak miodu to kolejny wyznacznik jego autentyczności. Naturalne miody cechują się unikatowym smakiem, który tylko na początku jest bardzo słodki, a po przełknięciu wywołuje lekkie i chwilowe pieczenie w gardle ze względu na swój skład. Można też sprawdzić, czy miód jest naturalny, rozpuszczając go w zimnej wodzie. Sztuczny miód bardzo szybko rozpuści się, nawet pod wpływem delikatnego mieszania. Miód naturalny zacznie się w zimnej wodzie rozwarstwiać, a jego rozmieszanie nie należy wówczas do łatwych. O ile sztuczny miód umieszczony na płaskiej powierzchni natychmiast się po niej rozleje, ten naturalny utworzy swoisty stożek, a dopiero później zacznie ulegać grawitacji.
Dlaczego warto kupować naturalny miód?
Miód jest ceniony nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim ze względu na właściwości prozdrowotne i dlatego zawsze warto celować wyłącznie w naturalne miody. Zawierają one składniki mineralne, witaminy, kwasy tłuszczowe i wiele innych substancji, które wpływają na pracę organizmu. Z kolei sztuczne miody, choć nieco przypominają te naturalne pod względem smaku, w rzeczywistości są tylko słodkim i kalorycznym dodatkiem do potraw.