Miód to jeden z najcenniejszych produktów spożywczych na świecie. Zawiera wszystkie substancje potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, nie psuje się i zachwyca smakiem. Miody dzielą się na spadziowe i nektarowe, a tych ostatnich jest mnóstwo, ponieważ pszczoły produkują miody z nektarów najróżniejszych kwiatów. Zarówno miód z rzepaku, jak i miód z nawłoci cieszą się wielką popularnością wśród osób ceniących zdrowy tryb życia. Jakie mają właściwości i który warto wybrać?
Miód rzepakowy
Zdecydowanie jest jednym z najczęściej kupowanych miodów w Polsce i najwcześniej wytwarzanych, ponieważ pszczoły zbierają nektar z rzepaku już w okresie wiosennym. W stanie płynnym ma słomkową barwę, a czasem jest niemalże przezroczysty, co zmienia się podczas krystalizacji. Kiedy w miodzie rzepakowym wytrącają się kryształki, jego kolor zmienia się na biały lub lekko szary. Krystalizacja jest w tym wypadku naturalnym procesem, a w związku z dużą zawartością glukozy w miodzie zachodzi bardzo szybko. Miód rzepakowy ceniony jest za prozdrowotne właściwości. Jest bardzo pomocny podczas leczenia chorób nerek i wątroby, a także wpływa korzystnie na układ pokarmowy, zmniejszając objawy wielu dolegliwości, takich jak wrzody żołądka, niestrawność, refluks żołądkowo-przełykowy czy zgaga. Stanowi wielkie wsparcie dla osób z niewydolnością mięśnia sercowego oraz osób borykających się z chorobami układu krążenia. Ponadto obniża ciśnienie tętnicze krwi, wspiera układ odpornościowy, przyspiesza gojenie ran i przyśpiesza proces leczenia przeziębień oraz infekcji górnych dróg oddechowych.
Miód nawłociowy
Miód nawłociowy jest o wiele trudniej dostępny niż miód rzepakowy, a to dlatego, że część wyprodukowanego miodu musi przez pszczelarza zostać pozostawiona na miejscu w charakterze pokarmu na zimę dla pszczół. Dodatkowym powodem jest fakt, że nawłoć kwitnie właśnie wtedy, kiedy pszczoły szykują się na zimę. Pszczelarze muszą więc wykazywać się ogromną wiedzą, czujnością i refleksem, aby doprowadzić do produkcji tego miodu. Ma on kolor wahający się od odcienia herbacianego do bursztynowego i kwaśno-słodki smak, w którym można wyczuć ziołowe akcenty. Spożywanie miodu nawłociowego jest wskazane przede wszystkim podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych, a ze względu na działanie moczopędne może również przynieść ulgę osobom z infekcjami dróg moczowych. Regularne spożywanie miodu nawłociowego wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega rozwojowi chorób serca.
Który miód wybrać?
Wybór odpowiedniego miodu powinien być podyktowany oczekiwaniami dotyczącymi jego właściwości oraz smakiem. Miód rzepakowy zdaje się mieć bardziej uniwersalne zastosowanie, pomaga w przypadku wielu dolegliwości, a ponadto jest łatwiej dostępny. Te zalety przemawiają zdecydowanie na jego korzyść. Z kolei miód nawłociowy ze względu na to, że trudniej go dostać, stanowi poniekąd towar luksusowy. Częściej decydują się na niego koneserzy, którzy potrafią docenić głębię jego smaku.